Cinsel istismar Davaları’nda Mağdurun Yapması Gerekenler
Cinsel istismar Davaları’nda Mağdurun Yapması Gerekenler

Cinsel istismar Davalarında Mağdurun Hukuki Olarak Yapması Gerekenler

Bu konuyu şurada paylaş:

Cinsel istismar Davalarında Mağdurun Hukuki Olarak Yapması Gerekenler

Cinsel istismar davaları hakkında dikkat edilmesi gerekenler:

    Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Ceza Mahkemesinin temel mantığı gereği sanık hakları mağdur haklarından fazladır. Bu nedenlerden ötürü bu tür davalarda sanıklar çoğunlukla delil yetersizliğinden beraat etmektedir.

    Tanım itibarı ile cinsel istismar, kabaca bir kişinin tecavüzüne uğramak anlamına gelir. Yargılamalarda bu suça maruz kalanlardan, öncelikle cinsel bölgelerinden ve iç çamaşırlarından örnek alınır, veya başka delillerle sanığın suçu ispatlanmaya çalışılır.

   Eğer tanık anlatımı, kamera kaydı veya başkaca bir delil yoksa yukarıda anlattığım ve olayın hemen ardından deliller kaybolmadan mağdurun cinsel bölgelerinden veya iç çamaşırlarından alınacak örnekler hayati öneme sahiptir.


     Zira mahkeme başınıza gelenlerle ilgilenmez. Gerçekten istismara uğramış olsanız bile, sanık aleyhine herhangi bir delil yoksa mahkeme beraat kararı verecektir.

   Dolayısıyla böyle bir suça maruz kalan insanlar, mağdur psikolojisiyle hareket edip iç çamaşırları yok etme veya bedensel temizlik yoluna gitmemeli, vakit kaybetmeden delil tespiti yaptırmalıdır. Delil tespiti hukuk ve adalet e daha uygundur. Aksi takdirde zaten mağdur olan kişi suçun failinin beraat etmesiyle daha çok mağdur olacaktır. Bunun dışında tanık deliline veya başkaca delile de başvurabilir.

    Fakat yukarıdaki deliller kadar sağlam olmaz. Çünkü yukarıdaki delillerden sanık aleyhine herhangi bir emareye rastlanırsa sanığın kurtuluş şansı olmaz. Tanık veya başkaca bir delil durumunda ise olayın ispatı mahkemenin insafına kalır. Suç sabit sayılır sanık ceza alırsa sanık aleyhine tazminat davası da açılabilir.

        Adaletin bu mu dünya dememek için yukarıdaki uyarılarımızı dikkate alın, zira ceza davası şakaya gelmez…

Hakkında Hakim Mustafa POLAT

Hakim Mustafa Polat, Kastamonu İdare Mahkemesi Üyesi. www.mustafapolat.com.tr www.adaletinsesi.com

Gözat

hayvan hakları

Hayvan Hakları

Bu konuyu şurada paylaş:Hayvan Hakları         Hayvan hakları bir çok yabancı ülke …

Bir Cevap Yazın