Tabanca karşılaştırması...
Canik Tp9 Sf Elite, Girsan, Glock karşılaştırması...

Tabanca karşılaştırması

Bu konuyu şurada paylaş:

Tabanca karşılaştırması. Canik, Girsan, Glock…

Tabanca karşılaştırması yapmaktaki amacımız yerli silahların yabancı silahlardan daha kaliteli olduğunu ispatlamaktır. Konumuz Canik Tp9 sf elite, Girsan Mc 28 Sas ve Glock karşılaştırması. Öncelikle Canik 3.200 civarı, Girsan 2.100. Canikte kamu görevlilerine indirim olduğu, Girsanda olmadığı söylendi. Emniyet tertibatı olarak Girsanda emniyet bloğu ve iğne emniyetiyle birlikte, atım yatağı kontrolünü sağlayan bir delik bulunmakta. Canikte ise namluda mermi olup olmadığını gösteren Glock tarzı bir çıkıntı var. Girsan internet sitesinde ağırlık olarak 730 gr. denmiş ama bana daha ağır gibi geldi. Canik ise 800 denmiş ama nedense Girsandan daha hafif geldi.

Bununla birlikte Canik’i tercih ettim. Bunun nedeni ise hem basit  olmasıydı, hemde herhangi ani bir saldırı durumunda ve seri atışlarda Girsan’a göre 1-2 saniye daha avantajlı olmasıydı. Ayrıca Canik SAS’ın arpacığında karanlıkta parlayan trityum kullanılmış. Tetik ağırlığı olarak MKE’de Girsan için 2.5 kg dendi ama bana daha ağır geldi. Canik’in tetiği ise 2 kg kadardı.

  Benim için renk önemli, 10.000-20.000 atımda bile boya atmasın diyorsanız

Tungsteni tavsiye ederim ama bu renkte kamu görevlilerine indirim yok, gerçi indirim olsaydı da almazdım. Ben boya atmasına pek aldıran biri değilim. Boya atmasına aldırmayan birisi olduğum içinde 10 yıl kullansam bile kaplatmayacağım. Bu yüzden siyah lak rengini tercih ettim. Sürgüyü yavaş bırakınca namlu tam oturmuyor, sürgüde mermi olup olmadığını gösteren çıkıntı sabit kalıyor. Sürgüyü sert bırakınca her hangi bir problem kalmıyor. Namluda mermi olup olmadığını rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Silahın hangi hareketlere ne gibi tepkiler verdiğini öğrenebilmek için mutlaka patlamayan türden snap caps (eğitim mermisi) alın. Çünkü her silah aynı etkilere farklı tepkiler verebilmekte. Şahsen Canik’in bu modeli benim hoşuma gitti.

Envanterde Glock yok. Gelince onuda alıp, Canikle karşılaştıracağım. Gerçi Glock’uda incelemiştim. Şuanki CANİK SF ELİT’le arasında kullanılan parçalar ve namlu ömrü dışında pek bir fark göremedim. Bendeki her ne kadar CANİK’in SF ELİTE klasik modeli olsada kullanım klavuzundan okuduğum kadarıyla Canik T9 SF ELİTE-S modelinde fazladan tetik emniyet bloğuda koymuşlar. Şirket yetkilisinden edindiğim bilgiye göre bu modeli yaza doğru Türkiyede olacak. Onun resminide ekliyorum.

Kamu görevlilerine ve Adalet Bakanlığı personeli hukuk mesleği mensuplarına yerli silahlarda indirim yapılmaktadır.

Hakkında Adalet ve Hukuk

Adalet ve Hukuk’in profil fotoğrafı

Gözat

Yerli silah kullanmalıyız...

Yerli silah yabancı silahtan iyidir.

Bu konuyu şurada paylaş:Yerli silah yabancı tabancadan iyidir. Özellikle küçük çaplı kişisel silah veya mühimmat olarak …

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
wpDiscuz
SİTE KULLANIM REHBERİ: Sitemiz; Hakim Mustafa POLAT tarafından kurulmuş olup, sadece hukukçuların üye olabileceği; makale, haber, şiir, forum yazısı gönderebileceği, meslektaşlarıyla bilgi alış verişi yapabileceği hukuk sitesidir. Sitemize göndereceğiniz her türlü makale, haber, yazı, şiir ve forum yazısı paylaşımda belirtmeniz ve yöneticiler tarafından uygun görülmesi halinde telif hakkı kapsamında sizin adınıza Digital Millennium Copyright Act Services Ltd. Şti. tarafından ulusal ve uluslararası alanda korunma hakkı kazanacaktır. Adaletin sesi olarak üyelerimize telif hakkı koruması sağlayan tek hukuk sitesiyiz. Makale göndermek için yukarıdaki ‘’Yeni’’ butonunu, Şiir göndermek için ‘’Forum’’ bölümünden ‘’Edebiyat-Şiir-Felsefe’’ platformunu, Mesleki konularda paylaşımda bulunmak veya forum yazısı göndermek için ‘’Forumlar’’ bölümünü kullanabilirsiniz. Diğer soru ve sorunlarınız için Hakim Mustafa Polat’a özel mesaj atabileceğiniz gibi ''Forumlar'' bölümünden ''Site Yöneticileriyle İletişim'' platformunu kullanabilirsiniz.
+