Gönderen Konu: Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz  (Okunma sayısı 21028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cozturk80

 • *
 • İleti: 2
 • Saygınlık : 0
  • Profili Görüntüle
Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz
« : Kasım 22, 2009, 01:47:06 ÖÖ »
Ekim ayı içerisinde başımdan bir trafik kazası geçti. 4 kollu bir kavşağa yaklaşırken kavşak ortasında bir araçla kaza yaşadım. Aracımla seyir halinde iken kavşağa yaklaşma esnasında diğer yolların kontrollerini yaptım ve kavşağa girişimi yaptım. Tam kavşağa girdikten sonra sağ tarafımdan hızla önüme çıkan diğer araçla çarpışmak durumunda kaldım.

Kaza sonrası trafik polisleri çağırıldı. Polisler olay yeri incelemeleri ve sürücülerin ifadelerine dayanarak kaza tutanağını hazırladılar. Polislerin merkezi aramaları ve yolların sokak cadde ayırımını yaptıkları dikkatimi çekti. Diğer sürücü ile aramızda herhangi bir problem olmadan olay yerinden ayrıldık.

Ertesi gün kaza raporunu aldığımızda polisler benim seyrettiğim yolun cadde, diğer taraftan (sağ tarafımdan) gelen aracın sokaktan kontrolüz biçimde kavşağa giriş yaptığını belirterek, kavşaklarda geçiş önceliğine uymamaktan dolayı diğer aracı asli kusurlu olarak belirlemişler.

Bu rapora göre aracımın işlemlerini başlatıp, sonlandırıp, ödeme beklerken kendi trafik sigorta şirketimin karşı tarafa ödeme yapma hazırlığında olduğunu öğrendim. Sigortamı arayıp nedenini sorduğumda yeni bir bilirkişi raporunun olduğunu ve bu rapora göre %100 kusurlu tespit edildiğimi ifade ettiler.

Bu bilgiye istinaden bilirkişiyi tayin ettiren mahkemede ilgili dosyayı inceledim.

Karşı tarafın şikayet dilekçesini okuduğumda; tutanağı hazırlayan polislerden şikayetçi olunmuş, tarafımın polisleri tanıdığına kanaat getirmiş ve seyrettiğim yolun da sokak olduğunu, fakat polislerin tanıdık olduğu kanaati  nedeniyle sokak yerine cadde kabul ettiklerini ve kendisini kusurlu gördüklerini,  mağdur olduğunu yazarak bilirkişi istemiş. Mahkeme de bilirkişi atamış.

Bilirkişi de gidip olay yerinde incelemesini kendi tek başına yapmış. Benim seyrettiğim yolun sokak olduğunu sokak tabelalarından tespit etmiş, fotoğrafını çekmiş. Daha sonra eski kaza raporu üzerinden gidip benim yavaşlamadan sağdan gelen araca yol vermeyip diğer araca ortadan çarptığımı yazmış. (Aslında ilk çarpışma ortadan değil benim aracın sağ ön tarafı ile diğer aracın sol ön tarafı)

Benim dikkatimi çeken konu, şikayet dilekçesini yazan diğer sürücü ile, bilirkişi raporunu hazırlayan kişilerin şikayet ve kazanın çözümlemesini yaparken kullandıkları ifadelerin üst üste okuyunca çok paralellik arz ettiği görülüyor.

Bu bilirkişi raporunu okuyunca burnuma kötü kokuların geldiğini hisseder gibi oluyorum.

Kazanın oluşu hakkında hiçbir bilgisi olmadan “kaza anlatımları” ifadesini raporunda kullanması, tutanağı hazırlayan polislerin, kazanın tarafları (diğer tarafın incelemede dinlendiğini rapordaki “kaza anlatımları” ifadesinden büyük ihtimal seziyorum) olmadan bu incelemeyi eski tutanağın krokisine ve belediyenin sokak tabelalarını fotoğraflayarak (bir resmi haritaya itibar etmeden, polisin nasıl cadde olduğunu tespit ettiğini araştırmadan) kendi kafasına göre yeniden yorumlayarak nasıl yaptığı kusur oranı belirlediğini merak ediyorum.

Kaza oluşumunda kavşağa girmeden yolun kontrolünü çok iyi biçimde yaptığımı ( diğer aracın geldiği yönde 20 m lik açık görüş alanı olduğu halde) gelen araç olmaması nedeniyle kavşağa giriş yaptığımı ve diğer aracın çok hızla kontrolsüz olarak gelerek ilk çarpışmanın benim sağ ön far ile onun sol ön çamurluğunda olduğunu, daha sonra yüksek hızlı olması nedeniyle benim aracımı da sol tarafa savurarak harakete devam ettiğini olay akşamı polislere anlattım ve karşı tarafta bu esnada yanımdaydı ve itirazı olmadan onlarda kendince kazanın oluşunu anlattılar. Polisler merkezi arayarak cadde sokak ayrımı yaptılar ve tutanağı düzenlediler.

Ben şu anda mahkemeye göre taraf olarak gözükmüyorum. ( Davacı : Diğer sürücü,            Davalı : Trafik Polisleri) Fakat şu anda haklı iken haksız konumuna düşen de benim. Şimdi bilirkişi atayan sulh hukuk mahkemesine bilirkişinin eksik bilgilerle ve tarafların anlatımları alınmadan taraflı olarak rapor düzenlemesi hakkında, raporun iptali için kendi kazanın oluğuna ait anlatımlarımı da sunarak itirazda bulunacağım. Diğer aracın hızlı seyrettiğine dair elimde görgü tanığı yada delil olmamasına rağmen ilk çarpışma anı ve araçların üzerlerindeki hasarlar teknik olarak  incelendiğinde (sigorta eksper rapor incelemeleri, hangi aracın nereden hasar aldığı bilgisi) kazanın oluşumu somut kavramlara dönüştürerek hakimin aklında bir şeyler oluşacağına inanıyorum.

Bu konu hakkında görüşlerinizi yardımlarınızı iletirseniz sevinirim.

Çevrimdışı teknik_er

 • Forum Koordinatörü
 • ******
 • İleti: 86
 • Saygınlık : 9
  • Profili Görüntüle
Ynt: Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz
« Yanıtla #1 : Kasım 23, 2009, 12:17:26 ÖÖ »
Merhaba Sayın cozturk80,

Trafik kazası olayınızdan dolayı geçmiş olsun dilerim.Mesajınızda, Blirkişi raporuna itiraz edeceğinizin bahsini etmektesiniz.Ancak, Bilirkişi raporu tespiti yaptıran Mahkeme tarafından size tebliğ edildi mi? Tebliğ edildi ise tarihi nedir? Çünkü, Bilirkişi Raporlarına itiraz süresi bilirkişi raporunun elinize geçtiği (tebliğ edildiği) tarihten itibaren 7 gün dür.

Ayrıca anlatımlarınızdan anlaşıldığına göre; Kendi aracınızın kayıtlı olduğu sigorta şirketi kendisini yani sizi kusurlu gördüğünden mahkemenin tebliğ ettiği bilirkişi raporuna istinaden ödemeyi kabul etmiş, eğer kabul etmeseydi büyük ihtimal karşı taraf sürücü asıl davayı açacak ve davayı kazanma olasılığında da aracınızın kayıtlı bulunduğu sigorta şirketiniz dava masrafları ile birlikte hasarı ödeyecekti bu nedenle sigorta şirketiniz haksız olduğu kanaaatine vardığından (ya da uğraşmak istemediğinden) ödemeyi kabul etmiş.

Ancak, tespit davası açılırken usulde noksanlık olduğu kanısındayım çünkü burada davacının davalı olarak trafik polislerini gösterdiğinden bahsediyorsunuz oysa davacının davalılılar olarak; her halde sizin sigorta şirketinizi davalı göstermesi şarttır (davacı gerek görürse sürücü ve ruhsat sahibinide davalılar olarak gösterebilir) çünkü ödemeyi trafik polisi değil sigorta şirketiniz ödeyecektir. Ayrıca, Trafik Polisi kamu görevlisi olduğundan, kamu görevlileri hakkında açılan davaların görüleceği yer mahkemesi, adli yargı değil, idari yargı dır.

Trafik Kazalarına ilişkin olarak düzenlenen Kaza Tespit Tutanaklarının mahkeme karşısında hukuki geçerliliği yoktur itiraz halinde mahkemece yapılan bilirkişi raporunun geçerliliği söz konusudur.Ancak süresi içerisinde bilirkişi raporuna itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Sayın cozturk80, mesajınızdan anladığım kadarı ile karşı taraf araç sizin aracınıza sağdan çarpmış bu durumda sizin sağdan geçecek araca yol vermeniz gerekmekte bu yönüyle kusurlu görünüyorsunuz. Ancak yol üstünlüğü konusunda bir anlaşmazlık olduğundan bahsediyorsunuz bu durumda kusur oranınızı etkileyebilir belki ancak ortada bilirkişi raporu var aksini kanıtlamanız lazım

sonuç olarak; anlattıklarınıza göre, delil tespitinde usulde hata olabileci düşüncesindeyim.Süresi geçmedi ise bilirkişi raporuna itiraz hakkınız bulunmaktadır.
Saygılarımla.
İyi Olmak Kolaydır, Zor Olan Adil Olmaktır.Victor Hugo.

Çevrimdışı cozturk80

 • *
 • İleti: 2
 • Saygınlık : 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2009, 12:01:02 ÖÖ »
Sayın teknik_er

Öncelikle teşekkür etmek isterim.

Diğer sürücü mahkemeye tutanağı düzenleyen polisler adına dava açtığı için dosya üzerinde sadece polis raporu hariç hiçbir yerde adım geçmiyor. Dolayısıyla taraf olarak gözükmüyorum. Ortada bir bilirkişi raporu olduğu, ancak haklı olmam nedeniyle diğer sürücünün sigorta şirketinden ödeme beklediğim ve ödemenin yapılmaması ile ortaya çıktı.

Dosyayı incelediğimde bilirkişi incelemesini 19 Ekim 2009 da yapmış. Fakat dosyada davalı yada başka bir sıfatla ismim geçmediğinden tebligat elime ulaşmadı. Fakat şu anda mağdur durumdayım.

Kaza basit bir kontrolsüz kavşak kazası değil ki, kavşağa girerken diğer sürücüyü gördüğüm halde yoluma devam edeyim. Bahsettiğim gibi ben kavşağa 6-7 m de iken diğer yolda görüş alanı kavşak girişine kadar  20 m vardı, kontrol ettiğimde araç yoktu ve yavaş (20 km/h) seyrediyordum. Araç gelmemesi nedeniyle kavşağa girişimi yaptıktan ve kavşak içerisinde devam ederken sonra diğer araç hızlı bir şekilde kavşağa girerek sağ ön köşemden beni de sol tarafa yaklaşık 30-40 derece savurarak hareketine devam etti ve araçların son halinde benim araç diğer aracın ortasında pozisyonundaydı.

Kazadan sonra görüştüğümüzde beni sellektör yaparak durdurmaya çalıştığını ifade ediyor. Yavaşlamak gibi bir niyeti olmadığını oradan seziyorum. Fakat kendisi de kavşaklara yaklaşırken hız kesmeli diye biliyorum.

Bahsettiğiniz itiraz süresi elime tebligat gelse idi olabilirdi. Sigorta şirketimde herhalde bu 7 günlük itiraz süresi geçtiğinden ve sonuç değişmediğinden ödemeyi kabul etti.

Şu anda bir itiraz dilekçesi hazırladım. Fakat bahsettiğiniz tebligatın elime taraf kabul edilmeyerek gönderilmemesi durumundan dolayı hangi sıfatla başvuruyu mahkemeye yapacağım. Bu biraz canımı sıktı. Ayrıca hakim in bunu kabul edip etmeyeceği, konusu da var.

Açıkçası bu kadar kontrollü gidip, kontrolsüz ve süratli olarak yollarda seyreden kişiler yüzünden bu mağduriyet beni daha da yıpratıyor.

Benim itirazımı dayandırdığım şu anda noktalar diğer aracın hızlı ve kontrolsüz olarak ben kavşağa giriş yapmış olduğum halde girmesi (hıza delil olarak hava yastıklarının açılması ve aracında yüksek hızdan kaynaklanan hasarları sunabilirim. Elimde belge yok fakat sigorta eksper raporları etkili olabilir diye düşünüyorum) ve bilirkişinin tek başına (muhtemelen diğer taraf ile kol kola) incelemeyi yapmasıdır.

Diğer taraf şu anda polislerden şikayetçi olmuş durumda, sonuçta bundan polislerde bir şekilde etkilenecektir diye umuyorum. Belki kendilerine tebligat ulaşmıştır. Fakat onların bu cadde sokak ayrımını nasıl yaptıklarını da öğrenmek istiyorum.

Bu haliyle bireysel olarak yukarıda dayandığım noktaları itiraz dilekçemde belirterek ne derece hakim tarafından kabul görürüm?

Tekrar tekrar teşekkürler

Çevrimdışı teknik_er

 • Forum Koordinatörü
 • ******
 • İleti: 86
 • Saygınlık : 9
  • Profili Görüntüle
Ynt: Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2009, 11:53:25 ÖÖ »
Sayın teknik_er

Öncelikle teşekkür etmek isterim.

Diğer sürücü mahkemeye tutanağı düzenleyen polisler adına dava açtığı için dosya üzerinde sadece polis raporu hariç hiçbir yerde adım geçmiyor. Dolayısıyla taraf olarak gözükmüyorum. Ortada bir bilirkişi raporu olduğu, ancak haklı olmam nedeniyle diğer sürücünün sigorta şirketinden ödeme beklediğim ve ödemenin yapılmaması ile ortaya çıktı.


Aracınızun kayıtlı olduğu Sigorta Şirketinin davalı olarak gösterilmediğini ve bilirkişi raporunun Sigorta Şirketinize tebliğ edilmediğini varsayarak sorunuzu cevaplıyacağım;
Karşı taraf (davacı), araç sabihini (yani sizi) davalı taraf olarak göstermek zorunda değildir.Karşı tarafa ödeme yapacak olan sizin aracınızın kayıtlı olduğu sigorta şirketidir.Bu nedenle davacı, kendisine ödeme yapmayan, sizin sigorta şirketinizi davalı olarak göstermek zorundaydı.Davalı olarak Trafik Polisleri gösterildiği için, bilirkişi raporunu içeren tebliğin sigorta şirketinizin ve sizin elinize geçmemesi doğal bir sonuçtur.Bu durumda, sigorta şirketiniz ödeme yapmayabilirdi.Çünkü,bilirkişi raporunun açılacak olan ilgili müteakip bir davada delil olarak gösterilebilmesi için, bu raporun sigorta şirketinize (varsa diğer davalılara) tebliğ edilmesi şarttır.Kaza olayınızda; sigorta şirketinizin karşı tarafa ödeme yapması sonucunda, karşı tarafın sigorta şirketinin size ödeme yapmamamıştır.Bu durumda sanırım aracınızın kaskosu bulunmadığından, zorunlu mali sigortadan hasarınızı karşılayamayacaksınız.


Dosyayı incelediğimde bilirkişi incelemesini 19 Ekim 2009 da yapmış. Fakat dosyada davalı yada başka bir sıfatla ismim geçmediğinden tebligat elime ulaşmadı. Fakat şu anda mağdur durumdayım.

davalı olarak gözükmediğnizden bilirkişi raporunun elinize geçmemesi normaldir.19 Ekim 2009 da yapılan bilirkişi incelemesi sonucunun davalı tarafa  ve tekrar mahkemeye gelme süresi yaklaşık 30 günden az olamayacağını sanıyorum.

Kaza basit bir kontrolsüz kavşak kazası değil ki, kavşağa girerken diğer sürücüyü gördüğüm halde yoluma devam edeyim. Bahsettiğim gibi ben kavşağa 6-7 m de iken diğer yolda görüş alanı kavşak girişine kadar  20 m vardı, kontrol ettiğimde araç yoktu ve yavaş (20 km/h) seyrediyordum. Araç gelmemesi nedeniyle kavşağa girişimi yaptıktan ve kavşak içerisinde devam ederken sonra diğer araç hızlı bir şekilde kavşağa girerek sağ ön köşemden beni de sol tarafa yaklaşık 30-40 derece savurarak hareketine devam etti ve araçların son halinde benim araç diğer aracın ortasında pozisyonundaydı.

ben de sizin gibi bir kaza olayı mağduruyum kasada kusur tespiti yapmam söz konusu olamaz ancak daha önceki mesajımda belirttiğim gibi geçerliliği olmayan kaza hakkındaki görüşlerimi beyan edebilirim,
bu durumda sizin yapmanız gereken, kaza olayınızda araçların, yol ve lehvaların resimlerini çekmek faydanıza olabilir düşüncesindeyim.


Kazadan sonra görüştüğümüzde beni sellektör yaparak durdurmaya çalıştığını ifade ediyor. Yavaşlamak gibi bir niyeti olmadığını oradan seziyorum. Fakat kendisi de kavşaklara yaklaşırken hız kesmeli diye biliyorum.

Bahsettiğiniz itiraz süresi elime tebligat gelse idi olabilirdi. Sigorta şirketimde herhalde bu 7 günlük itiraz süresi geçtiğinden ve sonuç değişmediğinden ödemeyi kabul etti.

yukarıda da bahsini ettiğim gibi sigorta şirketinizin 7 gün içinde itiraz edebilmesi için, bilirkişi raporunun tebliğ edilmesi gerekir yani tebliği süresi içinde alması gerekir ancak sizin anlattığınızdan çıkan sonuç sigorta şirketinizin tebliğ almadı, davalı gösterilmediği halde ödeme yaptığıdır

Şu anda bir itiraz dilekçesi hazırladım. Fakat bahsettiğiniz tebligatın elime taraf kabul edilmeyerek gönderilmemesi durumundan dolayı hangi sıfatla başvuruyu mahkemeye yapacağım. Bu biraz canımı sıktı. Ayrıca hakim in bunu kabul edip etmeyeceği, konusu da var.

bu konuda; benim diğer ilgili konu başlıklarında faydalanabilir, internette araştırma yapabilirsin ayrıca bir avukata veya bir hukukçuya danışmanızı öneririm yanlış bir iş yapmayın, sonuçta açacağınız bir davada kaybetmeniz halinde yargılama giderlerini ödeme durumunuz çıkabilir

Açıkçası bu kadar kontrollü gidip, kontrolsüz ve süratli olarak yollarda seyreden kişiler yüzünden bu mağduriyet beni daha da yıpratıyor.

haklı iken haksız duruma düşmenin acısını bilirim ancak haklı olanlar bir gün gelir kazanır buna inanmaktayım sen yeterki önce delillerini sağlam olarak ortaya koy ve hakkını ara ancak nasıl hakkını arayacağınıda bilmelisin sonuçta bizler bir hukukçu değiliz ya internetten konuyu araştırıp çözeceksin ya da kısa yoldan bir hukukçuya başvuru yapacaksın

Benim itirazımı dayandırdığım şu anda noktalar diğer aracın hızlı ve kontrolsüz olarak ben kavşağa giriş yapmış olduğum halde girmesi (hıza delil olarak hava yastıklarının açılması ve aracında yüksek hızdan kaynaklanan hasarları sunabilirim. Elimde belge yok fakat sigorta eksper raporları etkili olabilir diye düşünüyorum) ve bilirkişinin tek başına (muhtemelen diğer taraf ile kol kola) incelemeyi yapmasıdır.

davacının, mahkemeden delil tespiti istemi üzerine, hakim, davalılara tebligat yapmaksızın bilirkişi aracılığı ile tespit yaptırabilir.Yani davacının, davalı olarak gösterdiği kişileri ve sigorta şirketini hakim tespit yerine çağırmayabilir.Bunun başka bir anlamıda davacının sunduğu delillerin kuvvetli olması ihtimalidir.Ayrıca, ortada somut bir olay olmadığı sürece bilirkişi hakkında suçlama yapmanızı yersiz bulmaktayım sonuçta bilirkişi hakim tarafından tayin edilen kişidir ve yetkilidir.

Diğer taraf şu anda polislerden şikayetçi olmuş durumda, sonuçta bundan polislerde bir şekilde etkilenecektir diye umuyorum. Belki kendilerine tebligat ulaşmıştır. Fakat onların bu cadde sokak ayrımını nasıl yaptıklarını da öğrenmek istiyorum.

sigorta şirketiniz ödemeyi yaptığından böyle bir şikayetin fazlaca dikkate alınacağını sanmıyorum

Bu haliyle bireysel olarak yukarıda dayandığım noktaları itiraz dilekçemde belirterek ne derece hakim tarafından kabul görürüm?


Tekrar tekrar teşekkürler


Mehaba, öncelikle, trafik kazası olayı ile ilgili dava nasıl açılır, daha önceden başlık açmıştım şimdi bunları tekrar anlatmam mümkün değil, anılan kısımlardan faydalanabilirsin, dava açarken elinde bulunması gereken belgeleri burada bahsettim
http://www.adaletinsesi.com/forum/index.php?topic=1190.0


gelinen noktada; elinde bir delil olmadığını anlıyorum ancak davacının fiili sonucunda zarara uğradığın kesin fakat şu durumda davacı ile bir ilginde yok seni davalı göstermemiş ve bilirkişi raporundan doğrudan bir haberin yok muhatap gözükmüyorsun ( bilirkişi raporuna neye istinaden itiraz edeceksiniz) bu durumda bana göre senin muhatabın karşı taraf sigorta şirketidir buradan yola çıkarak bir hukukçu vasıtası ile hakkını aramanı öneririm.
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2009, 11:56:22 ÖÖ Gönderen: teknik_er »
İyi Olmak Kolaydır, Zor Olan Adil Olmaktır.Victor Hugo.

Çevrimdışı teknik_er

 • Forum Koordinatörü
 • ******
 • İleti: 86
 • Saygınlık : 9
  • Profili Görüntüle
Ynt: Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz
« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2009, 01:42:06 ÖS »

gelinen noktada; elinde bir delil olmadığını anlıyorum ancak davacının fiili sonucunda zarara uğradığın kesin fakat şu durumda davacı ile bir ilginde yok seni davalı göstermemiş ve bilirkişi raporundan doğrudan bir haberin yok muhatap gözükmüyorsun ( bilirkişi raporuna neye istinaden itiraz edeceksiniz) bu durumda bana göre senin muhatabın karşı taraf sigorta şirketidir buradan yola çıkarak bir hukukçu vasıtası ile hakkını aramanı öneririm.[/u]


Sizin sigorta şirketiniz; kusursuz sayıldığı oranda karşı tarafın hasarını öder bu durumda sigorta şirketinizle bir ilginiz yoktur sizin muhatabınız karşı taraf sigorta şirketidir komisyon kararına rağmen hasarınızı ödemediyse dava açma hakkınız doğmaktadır

(kendi sigorta şirketinizin hukuk bürosuna da danışın)

Benim size önerim; karşı taraf sigorta şirketine hasarınızı ödemesi için telefon edin şayet ödemezse; e-mail ya da bilgi edinme dilekçesi ile tekrar hasarınızın ödenmesini talep edin ve aracınızın hasarının ne gerekçe ile ödenmediğini sorun aldığınız olumsuz cevabı içerir yazıyı mahkemeye delil olarak sunabilirsiniz.

ayrıca;

Kaza olayınızda tuttuğunuz tutanak neticesinde Tramer e başvuru sonucunda kusursuz olduğunuza dair elinizde bir karar vardır (yoksa tramer web sitesinden edinin) bu karara göre karşı taraf sigorta şirketi aracınızın hasarını ödemek zorunda, süresi içinde ödemediği için zaten direk olarak da dava açma hakkınız (olay tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde dava açabilirsiniz bu süre kanuna göre bazı hallerde 10 yıl olabilmektedir)  bulunmaktadır dilerseniz dava açmadan önce (karşı tarafın yaptırdığı gibi) yetkili mahkemeye delil tespiti yaptırabilirsiniz delil tespiti neticesinde davalılara (karşı taraf sigorta şirketi, sigorta sahibi vs.) bilirkişi raporunu tebliğ ettiğinizde ödeme yapmazlarsa bilirkişi raporunuda ekleyerek asıl davayı açabilirsiniz

yalnız delil tespiti ve dava açma konusunda eğer haklı olduğunuza inanıyorsanız bu işe girin derim aksi halde, (davayı kaybetmeniz halinde) yargılama giderlerinide ödeyebilirsiniz

Tramer-Kaza Tespit Tutanak Komisyonu kararı sizin lehinize çıkmış olsa dahi buna güvenmeyin çünkü aksi verilen mahkeme kararları karşısında komisyon kararının hükmü kalmamaktadır

Burada en sağlam kanıt; yetkili mahkemeye, delil tespitine ilişkin; hasar ve kusur tespiti yaptırmaktır.

Delil tespitinde; Hakim,Katip,Blirkişi,davacı ve gerekli görülürse diğer davalılar kaza olay yerine gidiliyor bilirkişi olay yerinde aracın fotoğraflarını çekerek kazanın nasıl oluştuğuna dair hasar üzerinde tespitler yapıyor yani aracın kaportasındaki yırtık,ezik,çiziklerden kazanın ne yönde geliştiğini,kazanın arkadan öne,yandan vs. tespit ediyor yani kimin ne oranda kusur olduğu ortaya çıkıyor

bu nedenle; kendine güveniyorsan delil tespiti yaptırabilirsin (tabi bir hukuçuya danışmanı isterim, sorumluluk size aittir) neticede bildiğim kadarı ile masraf 300.TL sını bulabiliyor haklı çıktığınızda masrafı karşı taraflardan talep etme hakkınız vardır

Delilleri Tespit Dilekçenize ekleyin
Delil Tespit Dilekçesi
a- Kaza Resimleri
b- Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı
c- Davalı Sigorta Şirketinin Kusur ve Gerekçesini gösterir red yazısı
d- TRAMER-Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı Projesi
e- Diğer Delilleriniz

neticede; delil tespiti yaptırmak ve dava açmak tamamen sizin iradenizdedir siz de katılırsınız ki, burada ben veya başka biri ancak size öneride bulunabiliriz yapacağınız işlerde en son karar size ait olup, tüm sorumlulukta size aittir ben yaşadığım olaydan yola çıkarak size ve konuyu takip eden forum üyelerine yardımcı olmak istedim

benim kaza olayımla ilgili davanın duruşması Aralık 2009 da görüşülecek ben de sulh hukuk mahkemesine delil tespiti yaptırmış %100 haklı çıkmıştım oysa Tramer-Kaza Tespit Tutanak Komisyonu beni %100 kusurlu çıkarmış kararı onaylamıştı bu davayı kazanacağıma inanıyorum

saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2009, 02:05:17 ÖS Gönderen: teknik_er »
İyi Olmak Kolaydır, Zor Olan Adil Olmaktır.Victor Hugo.

Çevrimdışı yancy-driver

 • *
 • İleti: 1
 • Saygınlık : 0
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Ynt: Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz
« Yanıtla #5 : Nisan 04, 2010, 10:12:17 ÖS »
25.03.2010 tarihinde kaza geçirdim.kaza yaptıktan sonra polis çağırılıp zapıt tutuldu tutulan zabıtta yüzde yüz karşı taraf suçlu bulundu.karşı tarafın sigortasız olduğu tespit edildi ve aracımın masraflarını maddi gücüm olmadığı için kendim yaptıramıyorum.bu masrafı nasıl alabilirim kendi sigortam karşılar mı?

Çevrimdışı teknik_er

 • Forum Koordinatörü
 • ******
 • İleti: 86
 • Saygınlık : 9
  • Profili Görüntüle
Ynt: Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz
« Yanıtla #6 : Nisan 05, 2010, 06:12:11 ÖS »
25.03.2010 tarihinde kaza geçirdim.kaza yaptıktan sonra polis çağırılıp zapıt tutuldu tutulan zabıtta yüzde yüz karşı taraf suçlu bulundu.karşı tarafın sigortasız olduğu tespit edildi ve aracımın masraflarını maddi gücüm olmadığı için kendim yaptıramıyorum.bu masrafı nasıl alabilirim kendi sigortam karşılar mı?

-Aracının hasarını %100 kusurlu bulunan karşı taraf öder.
-Karşı tarafın sigortası olsaydı Sigorta Şirketi ödeyecekti.Ancak karşı tarafın sigortası olmadığından, aracınızın hasarını karşı tarafın kendisi ödemesi gerekir.
-Karşı tarafa, aracınızın hasarını ödemesini söylersiniz.Eğer ödemezse dava açmanız gerekir.

 


İyi Olmak Kolaydır, Zor Olan Adil Olmaktır.Victor Hugo.

Çevrimdışı ocingoz

 • *
 • İleti: 1
 • Saygınlık : 0
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Sigorta ödemiyor.
« Yanıtla #7 : Mayıs 03, 2010, 07:06:57 ÖS »
Babam 15 gon önce kaza yaptı. Yüzda yüz suçlu, aramızda kaza tutanağı düzenledik. Bu kazanın masrafını kendi araç sigortamız ödeyecek zannediyorduk. Sigorta eksperleri geldiler kaza başka yerde başka araç ile olmuş dediler. Araçtaki mavi boya nerden geldi diye sordular. Transit Pkabın ön armasından çıkmış. İnanmadılar. Hem kaza masraflarını ödemiyor kendi sigortam karşı tarafa, hemde sahtekar durumuna düşürüyorlar babamı. Ne yapmam gerekir?

Çevrimdışı teknik_er

 • Forum Koordinatörü
 • ******
 • İleti: 86
 • Saygınlık : 9
  • Profili Görüntüle
Ynt: Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz
« Yanıtla #8 : Mayıs 05, 2010, 11:53:48 ÖÖ »
Haklı olduğunuza inanıyorsanız yetkili mahkemeden bilirkişi tespiti istemeniz gerekir.
İyi Olmak Kolaydır, Zor Olan Adil Olmaktır.Victor Hugo.

Çevrimdışı eeti

 • *
 • İleti: 1
 • Saygınlık : 0
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Ynt: Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Bilirkişi Raporuna itiraz
« Yanıtla #9 : Haziran 08, 2010, 11:19:26 ÖS »
Merhaba, geçen hafta bir arkadaşım Ankara'da bir trafik kazasına karışmış. Kullanmış olduğu araç başka bir araca arkadan çarpmış. Bu durumda doğal olarak kendi sigorta firmasını devereye sokarak karşı tarafın hasarını üstlenmek istemiş. Ancak, karşı taraf avukatı, arkadaşımı arayarak bu işlemin yeterli olmadığını, kendilerinin mahkemeye başvurarak karşı tarafın araçsız kaldığı dönem boyunca taksi ve benzeri masraflarını ve ayrıca karşı tarafın aracının kaza görmüş olma durumundan dolayı aracın kaybettiği değer kaybınında ayrıca talep edileceğini aktarmış. Karşı tarafının bu tür bir hakkı olup olmadığı hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. İyi akşamlar...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter